Eğitimde Oyunun Faydaları Nelerdir?

0
79

Eğitim insanların her zaman hayatının içinde olmuştur. Çocukken veya yetişkinken her zaman eğitimden faydalanılmıştır. Eğitim bireylerin geleceği için çok önemli olup, kişinin kendini geliştirmesine ve bilgi sahibi olmasını sağlar. Küçük yaştan itibaren verilen eğitimler insanları geleceğe hazırlayacak biçimde verilmeye çalışılmıştır. Hem kişisel gelişim için hem de bireylerin refah düzeyini arttırmak için çok önemlidir. Eğitimde oyunun faydaları çok fazladır.

Eğitimde Oyunun Çocuklara Katkıları Nelerdir?

Genellikle çocukların eğitiminde kullanılan bu terim çocuklar için çok yararlıdır. Çünkü çocuklar her zaman oyunu eğlenceli görüp, dersleri sıkıcı bulabilirler. Bu çok normaldir fakat çocukların dikkatini bir şekilde derse çekmek gerekmektedir. Burada ki amaç çocukları sıkmadan eğitimlerini daha verimli hale getirebilmektir. Çeşitli şekillerde oyunlar kurup çocuklar bilgilendirilir. Çocukların daha istekli bir şekilde eğitime katılmaları sağlanır. Bu şekilde çocuklar hem oyun ihtiyaçlarını hem de eğitim ihtiyaçlarını karşılamış olacaklardır. Çocuklar için çok faydalı görülen bu terim anaokullarında ve ilkokullarda uygulanabilir. Çünkü o yaşlarda ki çocuklar sürekli aynı şeyi dinlemekten veya sürekli bir yerde durmaktan sıkılabilirler. Hem aktivitelerini gerçekleştirip hem de bilgilenmelerini sağlamak iki açıdan da çok verimli olacaktır.

Eğitimde Oyun Yetişkinlere Katkı Sağlar mı?

Oyun denilince genellikle akla çocuklar gelse de bu eğitimde oyun terimi yetişkinlerde de işe yarayabilir. İnsan beyni çok katmanlıdır ve çok farklı şeyleri içinde tutabilir. Hafızaya aktarabilir, akılda daha kalıcı yapabilir. Yetişkinlerde oyun çocuklarda ki gibi olmasa da farklı şekillerde görülebilir. Örneğin bir zihin ya da kelime oyunuyla İngilizce bir kelime daha kolay öğrenilebilir. Buna da eğitimde oyun denilebilir. Yani eğitimde oyun hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilir. Eğitimde oyun doğru kullanıldığında kesinlikle çocuklar ve yetişkinler için çok faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here