Eğitimde Teknolojinin Faydaları

0
97

Eğitimde Teknolojiyi İlk Hangi Ülke Kullanmıştır?

Teknolojinin eğitimde kullanılma tarihi I. ve II. Dünya Savaşlarına kadar dayanmaktadır. İlk olarak ABD olmak üzere çeşitli ülkeler teknolojiyi eğitimde kullanmaya erkenden başlamışlardır.

Eğitim Sisteminde Teknoloji

Her alanda olduğu gibi eğitim sisteminde de teknoloji kullanılmaktadır. Teknoloji artık eğitim
sisteminde öğretmenler, okullar ve vazgeçilmesi mümkün olmayan kitaplar kadar önemli bir araçtır.Teknoloji eğitim yönünden doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde öğretmen ve öğrenci için çok faydalı bir yardımcı olacaktır. İlk olarak öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin teknolojinin olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu kabul etmesi ve olumsuz yönlerini ortadan kaldırarak bilinçli kullanmayı öğrenmesi gerekiyor.

Teknolojinin Eğitim Sistemine Katkıları Nelerdir?

Teknoloji ile eğitim sistemi doğru orantılıdır. Birbirlerine arkadaştır. Teknoloji ne kadar gelişirse eğitimde o kadar gelişir. Geleneksel öğretim metotlarının yetersiz kaldığı zamanlarda teknoloji eğitimin imdadına koşmuştur. Eğitimde teknoloji kullanımının en büyük amaç ve faydalarından biri öğrenciler ezbere dayalı bireyler olarak yetiştirmek yerine, onları olayları sorgulayarak meraklı bir şekilde araştıran, teknolojiyi ihtiyaç duyduğu bilgiyi öğrenmek için doğru bir şekilde kullanan bir birey olarak yetiştirmektir. Teknoloji sayesinde çocuklar kafalarındaki sorulara hızlıca ve kolayca cevap bulabilirler.

Teknoloji öğrencilerin öğrenme düzeylerinin artmasını, eksik bilgilerini ve kafalarındaki soruları tamamlamasını, motivasyonlarını yüksek tutmasını, konuya ve derse olan ilgilerinin artmasını sağlamaktadır. Teknolojinin faydalarından bir diğeri öğrencilerin dikkatini çekmek ve dikkatin devamlılığını, öğrenme isteklerini artırmayı sağlayacak hareketli, renkli, dikkat çekici yöntemleri bünyesinde bulundurmasıdır. Bu amaca yönelik günümüzde çoğu ders ve konuya yönelik öğretici grafiksel videolar oluşturulmaktadır. Çocuklar bu videolarla derslerini severek ve akılda kalıcı bir şekilde öğrenmektedirler. Ayrıca teknolojinin eğitimde kullanımı sayesinde öğrenciler ve öğretmenler arasında eşitlik sağlanmaktadır. Çünkü her öğretmen aynı içerikte olan programları öğretmekte ve öğrencilerde öğrenmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here