Okuldaki zaman nasıl değerlendirilmeli?

Bir günü ele alalım. Okula giden bireyler olarak günümüzün çoğunu okulda geçiririz. Okuldan geldikten sonra çoğumuz yorgun oluruz. Gelir gelmez dinlenme- yemek adına epey zaman kaybeder ve uykuya geçmeden önce çalışmak için maksimum 3 saat bırakırız.

Peki eğer o gün okulda ki zamanını da verimli geçirmediysen 3 saat senin için yeterli midir? Tekrar yapmak için mi kullanacaksın, test çözmek için mi ya da ödevlerini yapmak için mi?  Hepsini yapman gerektiğinin farkındasın ama zamanı nasıl paylaştırman gerektiğini düşünüyorsun? İşte bu yüzden okulda geçirdiğin zamanı kullanma biçimin çok önemli.

Dersi derste anlamak sana tekrar gereksinimi bırakamayacaktır. Anlamadığın konuyu evde hallederim düşüncesine bırakmaktansa okulda o anda öğretmenine sorarak arkadaşından yardım alarak vs. şeklinde halledebilirsin. Böylelikle konular birikmez ve eve geldiğinde sadece test çözerek o konunun temelini oluşturabilirsin. Örneğin hiç anlamadığın bir ders var. Bunu sürekli evde hallederim düşüncesinden kurtararak öğretmenin bir boş dersinde sana yardım etmesini istemelisin. Çözdüğün testlerdeki yanlış ve boş soru sayısını belirlemeli ve o soruların çözümünü kesinlikle öğrenmelisin. Bu şekilde nerede hata yaptığını görür ve eksiklerini tamamlarsın.

Okuldaki hazinenin farkında olmalısın. Orada halledebileceğin kullanacağın zamanlarla eve geldiğinde sadece kitap okumaya zaman ayırabilirsin. Ama teneffüslerini kesinlikle kullanmalı ve onları bir dinlenme alanı olarak görmelisin. Unutma zihnin de dinlenmeli: )

Kolay gelsin 😊

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here